►İçinde Kalmasın Sen De İtiraf Et!◄

kampüs hayatının işleyişi ,sorunlar ve talepler


Nick: | Tarih: 4 Şubat 2019 | 7 Yorum

Bugün birçoğumuz bulunduğumuz fakültelerde birer öğrenci olarak birçok sorunla karşılaşıyoruz.Ring sorunundan , ders seçimi , lab, yemekhane sorunu kadar genel bölüm hocalarımızla ve asistanlarla yaşadığımız akılalmaz diyaloglar ,notlandırma problemleri olarak bölümümüz nezdinde sorunlarla karşılaşıyoruz.Sorunun farkındayız, eleştiri yapmak ve o konuya dikkaet çekmekte gayet başarılı olmakla beraber sorunu çözmek için harekete geçme ,pratik faaliyet gösterme konusunda bir o kadar problemliyiz. Yaşadığımız sorunlar , talepler ve isteklerimiz etrafında bir araya gelip bu sorunları çözmek için uğraş vermemiz gerektiğini düşünüyor , her öğrenci arkadaşımı bu konu hakkında kafa yormaya davet ediyor ve harekete geçmesini dileyerek selamlarımı sunuyorum.


İtirafları yeni Twitter hesabımız üzerinden okuyun! Twitter'da @ytuitirafsosyal hesabımızı takip edin.


112-3 İtirafı Beğen:

İtirafı Paylaş:

7 Yorum

 1. Durum Vahim Maalesef diyor ki:

  Ben başlıyorum.

  Usis denen sistem 2003 yılından beri hiç geliştirilmedi, halen aynı sıkıntıları gösteriyor ve öğrencileri kanser olmaya davet ediyor. Usis problemi nedeniyle okulu bırakanlar olabilir, dalga geçmiyorum. Birkaç on binlik öğrencinin aynı anda girmesi bile siteyi yok ediyor. Peki ya milyonların aynı anda girdiği siteler? Size aynı kaliteyi sağlayın demiyorum ama en azından iyileşme yaratın.

  Laboratuvarlara gelelim. 1990’lı yıllardan kalma aletler mevcut ve biz Elektronik Mühendisliği okuyoruz. 1 yılda bile neler değişiyor.

  Üzülerek belirtmeliyim ki insanlar derslerde bir şey öğrenmiyor genelde, bazı akademisyenler slayttan okuyup geçiyor ve öğrenciler ders boyunca telefonla ilgileniyor, boş boş hocaya bakanlar da oluyor. Yoklama olmasa kimse gelmez, biraz da bu yüzden yoklamayı zorunlu tutuyorlar. Sınavları da çıkmış soruları ezberleyerek geçiyorlar, öyle böyle ezberlemiyorlar ve öğretmenler de aynı soruları sayıları değiştirerek sorduğu için öğrenciler ortalamada CB ile de olsa geçiyor. Yıllardır mucizevi bir biçimde çoğu öğrenci eninde sonunda mezun oluyor, çakma tezler ağırlıkta, naylon stajlar gırla.

  Burası YTÜ. Hakkını vermem lazım, mesela kütüphanede direkler var, güzel yapmışlar. Göze hoş geliyor.

  Ha biz burayı kazanmak için çok zorlandık diyebilirsiniz, diğer üniversiteler zaten bir nevi cehennem. Burası Türkiye, bunu unutmayın, burada okumak çok şanslı ve başarılı değilseniz sizi bir yerlere getirmez. Tek garantili bölüm tıp gibi ama onun bile garantisi azalıyor.

  Acınacak duruma düştüğüm için 10 senedir bu okuldayım (Hazırlığı da atladım üstelik) ve gördüğüm kadarıyla üniversitenin durumu vahim. Defalarca kez bırakmaya çalıştım ama son 4 dersim kaldığı için bitireyim dedim. O başarılı ve azimli öğrencilerden olamadım, çok fazla sorun yaşadım ama başarılı ve azimli öğrenciler bile hayata bu okula geldiği için küsebiliyor. Çok nadiren yurt dışına okumaya gidenler var veya işlerinde hatırı sayılacak kadar başarılı olabiliyorlar. Bunun dışında YTÜ okumak bile vakit kaybı maalesef.
  13  6
 2. Citoles diyor ki:

  Okuduğum bölümdeki (elektrik mühendisliği okuyorum) hocaların ve araştırma görevlilerinin gayet iyi, özverili, anlayışlı, ilgili ve cana yakın/kibar olduğunu düşünüyorum. Özellikle elektrik mühendisliği bölümündeki araştırma görevlileri fazlasıyla arkadaş canlısı ve öğrencilere her konuda fazlasıyla yardımcı oluyorlar.
  Bugüne kadar bir sorun ile karşılaşıp yardım alamadığım tek bir tane durum olmadı. Her zaman yardımcı oldular. Diğer bölümleri bilmiyorum, belki diğer bölümlerde kasıntı hocalar olabilir. Fakat elektrik mühendisliğinde hocalardan şikayet eden kişi büyük ayıp eder. Genelde bu tarz öğrenciler sürekli her şeyden şikayet eden, hiçbir vasfı olmayan, tembel, sorumsuz ve sürekli şikayet edip ağlayan tipler oluyor

  Usis konusuna gelecek olursak, evet okulun server konusunda yetersiz kaldığı zamanlar oluyor. Ders seçimi zamanı benim için de zorlu geçiyor. Fakat Yılın sadece birkaç günü oluşan trafik için normalde ihtiyacınız olanın 100 katı bir server’a yatırım yapamazsınız. Her zaman 2 kişinin geçtiği bir kapının genişliği bellidir, Yılda 1 gün 1000 kişi geçiyor diye kapıyı 1000 kişi genişliğinde yapmak fazla tuhaf olur.

  Bence de her şeye zırlayan, ağlayan, sürekli şikayet eden tipler olmayı bırakın. Neyden ne kadar fayda sağlayabilirim diye düşünmeye bakın.
  10  7
 3. Üzgünüm Citoles diyor ki:

  @Citoles bir miktar iyileşme bile yeterli. 16 senedir böyle. Boşuna bahane üretme ve durumu savunma. Bu akademisyenler sebebiyle okula tabanca getirenler oldu, duyar kasmayın. Yazıklar olsun. İnsanlar okulu zamanında bitirmek zorunda olduğu için bitiriyor, okulun iyi olmasıyla veya fayda sağlamalarıyla alakası hiç yok.
  1  0
 4. Anonim diyor ki:

  Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü hakkında fikirleriniz neler ? Gelmeyi düşünüyorum sırf evime yakın diye. Objektif olursanız sevinirim . Ve dışardan hepiniz harika görünüyorsunuz. Sizin de sorunlarınız olabileceği aklıma gelmemişti.
  1  0
 5. Insfklts diyor ki:

  Akademisyenlerin (aşırı dozdaki) otonomisi tamamen YÖK ile ilgili.
  USİS konusunda arkadaş güzel örnek vermiş, bu dönem iyiydi ve daha köklü üniversitelerde daha berbat ders seçimleri var inanın. Bu benim 3. üniversitem ve inanın iyi bir okulda okuyoruz. Farklı yerleri görmeyip şu kadar yıldır okul okuyorum diyenlere bakmayın çünkü şikayet edilen çoğu şey tamamen ülkedeki genel sistemle ilgili mevzular. YÖK ısrarla okulun kontenjanını azaltmadığı gibi arttırıyor da. Ayrıca her okula yapmıyor bunu. Okul yönetimi hiçbir şey yapamıyor bu konuda, yapamaz da. Özellikle şu istese başka yerde okuyabilecek, amacı memurluk olup bu okulda yer işgal edenlere söylüyorum: gidebiliyorken gidin çünkü burası piyasanın en iyi mühendislerinin yetiştiği okullardan biri, işinize gelmiyorsa aha kapı. Son sınıfa gelmesine rağmen kaliteyi hâlâ ÖSYM sınavlarına bağlayan çocukların yeri değil burası. Gidin Bayburt’ta okuyun. Şikâyet etmesini bile bilmiyorsunuz arkadaşlar. Çoğunluk istiyorsunuz her şeyde. 7/24 yildizli hat diye bir sihirbaz var. Oraya ne yazarsanız resmi dilekçeye yerine geçip ilgilinin önüne gidiyor ve istisnasız cevap geliyor. Az bir çaba gösterin. Klavye en iyi orada işe yarar
  3  0
 6. Sayın İnşaat Fakültesi diyor ki:

  Daha yeni İnşaat mühendisi bir genç işsizlikten intihar etti. 2 gün oldu. Hayat maalesef toz pembe değil. O yücelttiğin öğrenciler o Bayburt üniversitesinde de başarılı olurlar, insanın içinde olacak önce. Ayrıca memurluğu da küçümsemişsin. Bazılarımız için memurluk kadar tatlı bir şey daha yok. İnşaat mühendisi intiharları zamanla daha da artacak bu arada. Özellikle inşaat mühendisliği patladı zira, gün yüzüne çok çıkmasa da Makine de bitti.
  0  0
 7. ManyakDavid diyor ki:

  Bu ülkede herşey olursunuz, rezil olmazsiniz. Devam…
  0  0

Buna Yorum Yap

Nick:
Uyarı: Her kullanıcı bir adet nick kullanma hakkına sahiptir. Sürekli farklı nickler kullanan ziyaretçilerin siteye erişimi engellenecektir.

Yorum:


Not: Yorumlar moderatör onaylı olduğu için geç yayınlanabilir.


Facebook'tan Takip Edin!Twitter'dan Takip Edin!