Selam gençler ve genç hissedenler. Bugüne kadar pek çok kötü şey yaşadım, yaşattım ve yaptım. Yaptığım iyi şeyler de elbette ki oldu ama oran olarak kıyaslarsak durum ne olur, bilemiyorum.

Bildiğiniz üzere sürekli negatif düşünen biriyim. Bugünlerde bunun üzerine gidiyorum ve elimden geleni yapıyorum. Size 8 maddede kendinizi daha iyi hissettirecek yöntemleri anlatacağım. Bazıları ilginç gelebilir.

1. En temel madde. Geçmişi kurcalama. Geçmiş, özellikle kötü anılar, kimileri için daha kalıcıdır. Lakin şu bir gerçek ki, yaşanmışı değiştiremezsin, ne yazık ki böyle bir teknolojinin çıkacağında da epey şüpheliyim. O zaman olmuşla bitmişi düşünmenin bir manası yoktur. Yapılması gereken ders çıkarıldıysa geçmişi bir kenara bırakmak.

2. Sağlık. Fazla kilolar veya çok zayıf olmak ve sağlıksız beslenme, işte bunlar insanın psikolojisinde büyük zarar rolü oynayan etmenler. Kendinize Mehmet Öz’ün kitabını alabilirsiniz. Diyet ile ilgili olanını. Ben de öyle yaptım ve uygulamaya geçtim. Verdiğim kilo 30’u geçti. İnanıyorum ki her bir kilo psikolojimin düzelmesinde %1 etkili.

3. Çevre. Ortamınız başarıya açık, karakterli insanlarla dolu olsun arkadaşlar. Sizin (Ben de dahil) karakter sorununuz varsa, bunu da düzeltmek için çeşitli motivasyon kaynakları bulun ve kendinizi telkin edin.

4. Gün ışığı. Gün ışığı sağlık ve mutluluk için gereken hormonlarınızı çalıştırır. Eve kapanmayın, mutlaka en az 1 saat gün ışığı görün.

5. Kaldığınız yer. İlginçtir, evin boyasından tut, binanın yapısı, hatta evdeki çeşitli bitki ve mistik taşlara kadar psikolojinizi etkileyen bir sürü etmen var. Açık ve ferah renkli boya tercih edin, dar odalara kapanmayın. Temiz koku veren bitkileri tercih edin ve stres atıcı taşlar kullanmaya bakın. Taş işi şaka gibi gelmesin, etkisi var.

6. Spor, spor ve spor. Bol bol spor yapın ve negatif enerjinizi atın. Şahsen günde 30 – 40 dakika yürüyüş, 30 dakika bisiklet çevirme, temel ağırlık antrenmanları ve kum torbası üzerinde vücudumun tamamını kullanabileceğim antrenmanlar yapıyorum. Üzerine de duş alıyorum. Tazelik etkisi inanılmaz.

7. Dinlediğiniz müzikler. Karanlık müzikler dinlemeyin. Ben belli başlı grupları dinlemeyi bıraktım ve azalttım. Rock seven biri olduğum için pozitif enerji veren ve zaman zaman da hayat üzerine dersler verecek müzikler seçiyorum. Örneğin; AC/DC, Queen ve Pink Floyd gibi.

8. Muhakkak ama muhakkak kendinizi kötü haberleri çok düşünerek yormayın. Size gündemden uzak kalın demiyorum ama olana olduğu zaman çare düşünmeye bakarsınız. Elinizden bir şey gelmeme ihtimali olsa bile.

Bu kadar. Dilerim okuyucularım beni dinler. Arkadaşlar bir kaç gündür hiç intihar düşünmediğimi fark ettim ve bu tavsiyelere ben de sürekli uyacağım. Bu saatten sonra verimsiz yaşamak istemiyorum, hep beraber başaralım!